Kanada, svojí rozlohou druhá největší země světa, se rozkládá v severní části Severní Ameriky a jediným sousedním státem jsou Spojené státy.

Státním zřízením je Kanada federací skládající se z deseti provincií a tří spolkových zemí. Jelikož se jedná o parlamentní konstituční monarchií a je členem Commonwealthu, tak je v čele země královna Alžběta II., která je zastupována generálním guvernérem. Výraznou osobností je i předseda vlády, momentálně Justin Trudeau, který se do světové politiky velmi aktivně zapojuje.

Hlavní město Kanady je Ottawa a používanou měnou kanadský dolar (CAD).

Je důležité pamatovat před cestou do Kanady na to, že je pro občany ČR od listopadu 2016 povinná registrace v systému eTA (Electronic Travel Authorization), která se velmi podobá americké ESTA. Cílem eTA je prověřit cestující letecké dopravy, kteří přijíždějí do Kanady v rámci bezvízového styku. Bezvízový styk je pro občany ČR pro krátkodobý pobyt do 6 měsíců. Kompletní seznam podmínek pro vstup do Kanady doporučujeme nastudovat na stránkách MZV.

Podnebí je v rámci Kanady velmi rozmanité, neboť se jedná o tak rozlehlou zemi. Obecně však můžeme říci, že je chladné vnitrozemské. Celkově je klima rozděleno do několika pásem, kdy na severu je silně ovlivněno Severním ledovým oceánem. Ve střední Kanadě je podnebí spíše kontinentální s krátkým, teplým létem a chladnou zimou.

Nejstabilnější podnebí je na pobřeží Pacifiku v rámci Britské Kolumbie. Naopak největší rozdíly je možné pozorovat v Severozápadním teritoriu, které se pohybují od mínus 30 stupňů v zimě až po plus 16 stupňů v létě.

Nejpříjemnější podnebí, které je také nejvíce podobné našemu středoevropskému, je v olbasti Velkých jezer a v Ontariu.

Vývoj Kanady, stejně jako celé Ameriky, probíhal po dlouhou dobu v úplné izolaci od ostatních kontinentů. První výzkumné plavby Evropanů (především Britů a Francouzů) započaly na přelomu 15. a 16. století.

Úplně první záznamy o nějakém lidském osídlení se datují do doby před 26 000 lety v severním Yukonu a před 9 500 lety v jižním Ontariu.

Francouzi kolonizovali především v okolí řeky sv. Vavřince, zatímco Britové osídlili třináct kolonií na východním pobřeží. Po vítězství Velké Británie na severoamerickém kontinentu získali Britové velké državy francouzských katoliků, což by mohlo vyvolat konflikty, a proto bylo rozhodnuto o Québec Act. Ten umožnil akceptaci katolického náboženství, francouzského civilního zákoníku a francouzštiny na území provincie Québec.

V roce 1867 byl následně přijat Zákon o Britské Severní Americe, čímž došlo ke sjednocení britských severoamerických kolonií.

V roce 1982 došlo ke změně ústavy, čímž se stala zcela nezávislou zemí, v jejímž čele stojí monarcha sdílený s Velkou Británií. 

Při tak velké rozloze není vůbec jednoduché říci, co všechno by člověk neměl v rámci návštěvy Kanady opomenout. Kdo jednou okusí jedinečnou a panenskou přírodu Kanady, tak se musí jednoduše opět vracet.

Takovým "must see" jsou bezpochyby Niagarské vodopády, metropole Toronto, Québec, Calgary a Ottawa. Unikátní je bezpochyby i Vancouver, kde můžete na pláže i do blízkých hor na lyže. Právě olympijský Whistler, který je nedaleko Vancouveru, byl několikrát vyhlášen nejlepším lyžařským střediskem Severní Ameriky.

Co byste při návštěvě rozhodně měli zažít, je atmosféra kanadského národního sportu - hokeje. Právě hokejový zápas v Kanadě patří mezi největší životní zážitky.

   

Studium v Kanadě

Do Kanady se můžete vydat za studiem na střední škole v délce jednoho trimesetru, semestru nebo celého školního roku. Jednotlivé provincie nabízí pro každého něco, společnou ale mají kvalitu vzdělávání. Kanada není ideální jen pro zájemce o studium v angličtině, možností je i program s kombinací angličtiny a francouzštiny ve Winnipegu . 

Vzdělávací systém

Školský systém v Kanadě se dělí podobně jako u nás, a sice na základní, střední a vysoké školství. Vzdělávání v Kanadě je regulováno jednotlivými provinciálními vládami. Ministerstva školství v provinciích dohlíží na školské rady, které zase dohlíží na jednotlivé školy. Ve školách je vyučování dle kurikula dané provincie. Pro děti od 6 do 16 let je docházka povinná. Školní rok trvá stejně jako u nás od září do června. V rámci školního roku jsou obvykle dva týdny prázdnin v prosinci a jeden týden v únoru nebo březnu. Ve škole jsou studenti zhruba šest hodin denně. V Kanadě mají 12 tříd, na střední školu připadají ročníky 9–12. Na nižším gymnáziu se vyučuje šest předmětů. Zpravidla to bývá matematika, angličtina, místní zeměpis, tělesná výchova, ruční práce a vědy (fyzika, chemie a biologie v jednom). Ve vyšších ročnících mají studenti v jednom semestru čtyři předměty a ve druhém semestru další čtyři (případně osm v průběhu celého roku). 

Kanadské distrikty

Ve většině kanadských provincií jsou mezinárodní programy pro zahraniční studenty součástí školních distriktů. Pokud si tedy určitý distrikt vyberete například na základě toho, kde chcete studovat, nabídneme vám konkrétní školy, ze kterých si můžete vybrat (finální umístění závisí na obsazenosti školy). Následně vám naše partnerská organizace v Kanadě najde hostitelskou rodinu, která bude bydlet v dojezdové vzdálenosti od školy. Do školy tak můžete chodit pěšky, může vás vozit rodina, pokud například má vlastní potomky studující na stejné škole a do školy je vozí, nebo budete využívat školní nebo městské autobusy. Pokud plánujete studium v délce jednoho semestru, je dobré vybrat si školu, kde budete studovat osm předmětů. Pokud vyrazíte na celý školní rok, můžete zvolit školu, na které budete mít každý semestr čtyři různé předměty. 

Výjimkou je východní provincie Nové Skotsko, kde má mezinárodní program jednotlivých školských rad na starosti jedna organizace, která studenty (každoročně kolem 1 000) umísťuje po celé provincii. 

Soukromé školy

I v Kanadě je možné studovat na soukromé škole. Může se jednat o mezinárodní školu (zastoupení různých národností), nebo o školu, kde je většina studentů kanadských, ale která má také program pro mezinárodní studenty. Soukromé školy nabízejí ubytování na internátu školy. Pokud budete mít zájem o studium na soukromé škole v Kanadě, obraťte se na některou z našich kanceláří, rádi s vámi jednotlivé možnosti projdeme. 


Seznam nabízených kurzů Erasmus podle země