Irsko, které je často přezdíváno jako Zelená nebo Smaragdová země, leží vedle Velké Británie jako samostatný stát, který vznikl mnoholetým úsilím o samostatnost. Jedná se o ostrovní stát, který se pyšní nádhernou přírodou, světoznámým pivem Guinness a pohodovými lidmi. Hlavním městem je Dublin a celkový počet obyvatel se pohybuje okolo 4,6 milionů. Úředním jazykem je angličtina a původním jazykem je irština, kterou dnes mluví jen 38% obyvatel. Hlavní měnou této země je EURO. Jedna z největších zajímavostí je to, že se Irsko drží na vrcholu v žebříčku Indexu kvality života hodnoceném na celém světě. Irsko je členem EU a OSN a není členem NATO.
První osídlení Irska spadá již do doby přibližně 8000 let před našim letopočtem po konci doby ledové. Byly položeny počátky zemědělství. Zlomovým okamžikem byl však příchod Keltů ve 3. století před našim letopočtem. Ti se usadili na území dnešního Irska na dobu téměř tisíc let a jejich kultura je zde znát dodnes. V 5. století našeho letopočtu se v zemi rozšířilo křesťanství díky misionáři Sv. Patrikovi. Ten je patronem Irska dodnes. Slaví se také Den Sv. Patrika, který připadá na 17. března. Jelikož velká většina emigrantů po celém světě pochází z Irska, je tento svátek slaven na mnoha místech světa.
V 9. století bylo území napadeno Vikingy. Ti podnikali na zemi na jedné strany válečné nájezdy, na druhé straně ale přinesli do země i nové poznatky a nakonec splynuli s místním obyvatelstvem. Zakládali válečné osady, přičemž z jedné z nich vznikl později Dublin. Vikingské dobývání bylo o 200 let později vystřídáno dobýváním Normanů.
Ve středověku se započaly později opakované boje a nenávist mezi místními obyvateli a Angličany, mezi katolíky a protestanty. Angličané také kolonizovali některá území Irska, došlo k anglické občanské válce. Členové Irské katolické jednoty byli pronásledování a došlo k povstání, které bylo potlačeno. V 19. století však katolík Daniel O´ Connel získal křeslo v parlamentu a vydobyl volební právo pro katolíky, i když omezené. V polovině 19. století došlo také k velkému hladomoru, který byl způsoben neúrodou brambor. Ze země emigrovalo až na 4 milióny lidí, což značí první velkou emigrační vlnu do světa.
V letech 1919 - 1920 po anglo-irské válce došlo k rozdělení země. V roce 1922 vzniká svobodný irský stát a v roce 1948 se stává republikou.
Důležitým datem v novodobých dějinách je rok 1969, kdy došlo k násilnému konfliktu mezi katolíky a protestanty v Severním Irsku. Při dalších nepokojích v roce 1972 policie zabila 13 civilistů, tento den je nazýván jako Krvavá neděle.
V roce 1998 byla podepsána tzv. Velkopáteční dohoda, která pojednává o dosažení míru v Severním Irsku. Je podpořena jak Irskou republikou, tak i v Severním Irsku.
V Irsku se silně projevuje oceánské podnebí. Teploty jsou přes celý rok více méně stálé a nedochází zde k velkým teplotním výkyvům. Celoročně se průměrné teploty pohybují mezi 5 a 15 stupni. V zimě teplota neklesne pod uvedenou hranici, a tím pádem se zde sněhové přeháňky objevují spíše výjimečně. V průběhu celého roku a zejména v létě je zde aprílové počasí - v jednu chvíli svítí sluníčko a během hodiny prší. Při cestování do Irska tak určitě doporučujeme přibalit deštník.
Při cestování do Irska doporučujeme cestovat letadlem, protože je to nejjednodušší a nejrychlejší dopravní prostředek na tento ostrovní stát. Letadla létají pravidelně z České republiky (Prahy) přímo do Dublinu za 2-3 hodiny. Nejznámější leteckou společností na této lince je Irská společnost Ryanair. Po příletu do Dublinu můžete do centra cestovat městskou hromadnou dopravou.
Dalšími variantami pro cestování do Irska je trajekt, anebo doprava autem.
Jelikož je Irsko nádherná země, volný čas lze strávit hned několika způsoby. Například můžete poznávát krásy hlavního města Dublinu, ve kterém je velké množství historických památek, které patří mezi atraktivní místa pro turisty.
Mezi nejvýznamnější pamětihodnosti patří:
Pokud máte rádi pivo, za zmínku určitě stojí návštěva pivovaru Guinness, ve kterém můžete poznat jednotlivé procesy při vaření tohoto lahodného moku brouzdáním společně s rodilými průvodci po jednotlivých expozicích.
Po večerech můžete navštěvovat malé hospůdky tzv. "puby" - mezi nejznámější patří Temple bar a restaurace, kde můžete nasávat pohodovou náladu Irska a ochutnávat lahodné pokrmy společně s pitím světoznámého piva Guinness. Z vlastních zkušeností doporučujeme vyzkoušet! :)
Pokud chcete poznat původní Irsko, musíte vycestovat více na venkov, kde můžete navštívit některé z městeček, která v minulosti tvořila hrabství, na které bylo Irsko v minulosti rozděleno: