Peru je překrásná země na území Jižní Ameriky, která je cílem miliónů turistů z celého světa. Peru je bývalé centrum incké říše a dodnes má tajemný nádech a atmosféru, která je velmi poutavá a jeho návštěva je rozhodně nezapomenutelným zážitkem. A to mohu potvrdit i z vlastní zkušenosti. Největším lákadlem je jeden z divů světa - ztracené město Inků - Machu Picchu. Ale to zdaleka není vše. V Peru budete žasnout nad majestátností And, krásou nekonečného jezera Titicaca, ale také budete pohlceni místní kulturou. Peru patří mezi rozvojové státy a místní obyvatelstvo mnohdy žije ve velmi prostých podmínkách ve srovnání s námi. Přesto lidé neztrácejí úsměv na tváři a jsou více pokorní a vděční za to, co mají. A vy si tak nějak uvědomíte, že život není jen o spěchu, o moderních technologiích, o všech vymoženostech, které máme my. A přesto se dá žít a snad i spokojeněji.
Peru leží na západní straně kontinentu Jižní Amerika. Sousedí s Bolívií, Chile, Kolumbií, Ekvádorem a Brazílií. Státní uspořádání je republika, hlavním městem Lima a národní měnou je nuevo sol. V zemi žije přibližně 28 miliónů obyvatel, přičemž asi 1/4 z nich v hlavním městě Lima, a to převážně v chudinských slumech. Velká část obyvatel žije také v horách. Složení obyvatelstva jsou z 50% Indiáni (Kečuové a Aymará), dále mestici (míšenci Evropanů a Indiánů), a asi 15% Evropanů převážně španělského původu. V Amazonii žije stále několik nekontaktovaných kmenů. Úředním jazykem je španělština, ale díky složení obyvatel je rozšířena i kečuánština. Náboženství převládá katolické.
Pro Peru je důležité zemědělství, těžba a rybolov. V těžbě stříbra je 2. na světě a v těžbě zlata 5. na světě.
V hlavním městě Lima se nachází nejstarší univerzita v Latinské Americe založená v roce 1551.
Důkazy o první civilizaci spadají jíž do 11. století před Kristem. Poté se rozvíjeli na území Peru různé kultury, přičemž ta nejsilnější - Incká kultura - dosáhla své největší slávy v 15. století. Vytvořila silné seskupení a největší říši v dobách předkolumbijské Ameriky. Její vliv je v Peru výrazný dodnes, především díky mnoha inckým památkám s bájným Machu Picchu v čele.
K pádu Incké říše došlo v 16. století, kdy bylo území dobyto Španěly v čele s Franciscem Pizzarem. Tak jako všude jinde, španělské dobývání bylo velmi kruté a potlačovalo místní kulturu a obyvatelstvo a snažilo se je obrátit na svoji kulturu, včetně náboženství. Díky tomu je dnes Latinská Amerika silně katolickým světovým regionem.
Dále ve středověku probíhaly různé nepokoje nebo změny, jako například válka s Chile, konfederace s Bolivií, atd.
V roce 1821 byla vyhlášena Peruánská republika. 20. století provázely boje za demokracii, která byla vyhlášena v roce 1963. Peru se také potýkalo s ekonomickou krizí, na jejíž konto vznikla teroristická maoistická skupina nazvaná Světlá stezka. Ta však byla poražena a postupem času byla překonána i ekonomická krize a nastaveny transparentní volby, aby se co nejvíce zabránilo korupci.
Přes území Peru prochází horské pásmo Kordillery, které se táhne od Aljašky až po Argentinu. Kordillery se v Latinské Americe nazývají Andy. Toto horské pásmo rozděluje zemi na několik geografických celků a také má vliv na podnebí. Zatímco u Tichého oceánu převládají pouště a suché chladné klima, na západě od And se rozkládá Amazonská nížina, kde převládá podnebí horké a vlhké. Amazonská nížina zabírá 62% plochy země. V Andách převládá vysokohorské klima lišící se podle nadmořské výšky. Nejvyšším vrcholem je hora Huascarán (6,768 m.n.m.). V Peru je pásmo Kordiler rozděleno náhorní plošinou, na které se nachází jezero Titicaca - nejvýše položené jezero na světě. Jeho rozloha je 6,900m². Díky tomu, že se Peru nachází na Jižní polokouli, roční období je zde obráceně. Nejchladnějším měsícem je červenec (průměrná teplota 16º) a nejteplejším leden (průměrná teplota 23º). K návštěvě se nejvíce doporučují naše jarní měsíce.
Pro nás Evropany je nejjednodužší a téměř jedinou cestou do Peru letecká doprava. Většinou bývají lety s přestupem ještě na území Evropy, potom už většinou přímé až do Limy.
Vzhledem k rozsáhlosti Peru (1,285 220km²) lze využít při překonávání větších vzdáleností vnitrostátní leteckou dopravu. Místní obyvatelé ale na ni většinou nemají prostředky.
Místní, ale i turisté, využívají síť komunikací, která zahrnují dálnice, vnitřní silnice a spojovací sítě. Jejich délka je cca 137 000km, z toho však jen 20 000km má pevný povrch. Já osobně jsem při návštěvě Peru volila místní autobusovou dopravu i na velké vzdálenosti (až 24 hodin cesty) a musím říct, že mi to přineslo opravdu velký zážitek a pokud nejste v časové tísni, mohu jen doporučit. Cestou můžete sledovat nádhernou a měnící se krajinu, rozsáhle planiny bez jediného živáčka, a navíc je to lepší k vyrovnávání organismu s výškovými rozdíly. Převážně budete jediný nebo jeden z mála turistů mezi místními v autobuse, což už je velký zážitek sám o sobě.
Územím Peru také prochází nejdelší dálnice světa - Panamerická dálnice. Ta začíná v nejsevernější části Aljašky (Fairbanks) a končí v nejjižnějším bodě Argentiny (Ushuaia). Má délku 48 000km.
Velkou obdivuhodností je také peruánská transandská železnice. Je dlouhá 170km a překonává výšku 4,816 metrů nad mořem. Vede z Limy do vnitrozemí.
Peru je ráj všech dobrodruhů a cestovatelů. Země nabízí vše od přírodních krás, přes historické památky světového významu, až po setkání s naprosto odlišnou kulturou a stylem života.
Jedná se o starobylé ztracené město Inků, které bylo postaveno přibližně v 15. století. Z té doby nejsou dochovány žádné písemné záznamy, proto je místo zahaleno do pláště tajemna. Existuje velké množství názorů, proč bylo vlastně město postaveno, jak se původně jmenovalo, kam se poděli jeho obyvatelé. Město bylo pojmenováné Machu Picchu podle hory, která se tyčí nad ním. Leží v nadmořské výšce 2,430 m. Odborníci se domnívají, že město bylo z nějakého důvodu opuštěno ještě před španělskou kolonizací. Španělé ale přesto město neobjevili a tudíž nebylo vydrancováno a vykradeno, jako ostatní incká místa. Během staletí město zcela zarostlo a jakoby se ztratilo. Bylo objeveno až v roce 1911 archeologem Hiram Binghamem. Poté bylo místo postupně probádáváno, ale dodnes nad ním visí ve vzduchu nezpočet otázek. Stalo se postupen času jednou z nejoblíbenější turistickou památkou, zapsalo se na seznam světového dědictví Unesco a je také jedním ze 7 divů světa. Nejčastější variantou jsou výlety z města Cuzca. Tam se nachází spoustu cestovních kanceláří nebo agentur, které vám zajistí dopravu v mini vanu v menší skupince lidí, dovezou Vás k železnici Peru Rail. Pak už zbývá jen asi 11km cesty do vesnice Pueblo de Machu Picchu, kam můžete jet buď vlakem nebo lze jít pěšky na tůru praselem. Já jsem s kamarády zvolila tůru pralesem. Poté jsme přespali ve vesnici, a druhý den brzy ráno (cca v 5 hodin ráno) jsme se vydali na Machu Picchu. Rozhodně doporučuji vyrazit v brzkým hodinách, východ Slunce nad ruinami a horami je překrásný, ale hlavně později je místo přeplněno davy turistů. Takže, co nejdříve! Vidět Machu Picchu je určitě jedním z nejsilnějších zážitků v životě!!! Tam prostě každý, kdo navštíví Peru, musí jít.
Jezero Titicaca
Jezero je největší a nejvýše položené jezero světa, kde funguje pravidelná lodní doprava. Nachází se na náhorní plošine And v nadmořské výšce 3,812 m. Jezero je dlouhé 204 km a široké 65 km. Na západě je součástí Peru a na východě součástí Bolívie. Výchozím turistickým bodem je přístav Puno, ze kterého jsem se i já s kamarády vydala na naši plavbu. Na jezeře leží několik malých rákosových plovoucích ostrovů, na kterých žijí domorodci kmene Uru. Nyní je velkou součástí jejich živobytí výroba různých upomínkových předmětů, které prodávají turistům. Nádherný zážitek je plavba po jezeře se zastávkou na těchto plovoucích ostrovech. Je až neuvěřitelné, jak tam domorodci žíjí. Na plovoucích ostrovech žijí celé rodiny v rákosových chýších, do které jsem byla i pozvaná. Když jsem vstoupila do domečku, na velmi jednoduché postýlce leželo malé miminko zabalené v barevných pletených šatičkách. Byl to opravdu silný okamžik.
Lima: Hlavní město Peru,nabízí krásné památky a architekturu koloniálního stylu, především náměstí Plaza de Armas stojí za zastavení.
Colca kaňon
Pokud navštívíte Arequipu, doporučuji výlet do blízkého Colca kaňonu. Je to 2. nejhlubší kaňon světa (hloubka až 4,150 m). Jeho rozloha je téměř 12 000 km². Místní scenérie je zkrátka dechberoucí. Lze navštívit několik vyhlídek na kaňon, zastavit se v místních mini vesničkách, kde se nachází povětšinou jen kostel a pár chýší, kde si můžete pohladit lamu a vyfotit se s ní, a koupit barevný náramek od místních obyvatel. Kaňon je domovem také Kondora andského, což je největší a nejtěžší létavý pták na světě.
Maximo Nivel je rodinnou organizací založenou v roce 2003 Giovannou Nakamine (Peru) a jejím maželem Kenem Jonesem (USA). Rodina vlastní a spolu se svým teamem provozuje čtyři nádherné školy ve třech nejpůvabnějších zemích Latinské Ameriky: v Costa Rice, Guatemale a Peru.
Maximo Nivel je leader v oblasti mezinárodního vzdělávání, studia v zahraničí, cestování a zahraničních pracovních programů.
Přejít na podrobné informace o Máximo Nivel